Online
Marka Tescil Başvurusu ile
markanızı anında tescil edin..

Markanızı veya isminizi anında tescil edin.
15 yıllık tecrübe ve Türk Patent Enstitüsü tarafından yetkilendirilmiş resmi Marka ve Patent Uzmanları ile Türkiye'de lider firma konumundayız.

Markanızı en iyi ve en doğru bir şekilde tescil ettirmek için bizi hemen arayın: 0216 - 352 88 11

Yetkili Marka ve Patent Uzmanları

Tüm Uzmanlarımız TPE tarafından yetkilendirilmiştir.

7/24 Ücretsiz Marka Danışmanlık

Marka ile ilgili tüm sorularınız için bize 7/24 ulaşabilirsiniz.

Aynı Gün Marka Tescil Başvurusu

Markanızın bavşurusu aynı gün tarafımızdan gerçekleştirilir.

Kredi Kartı ile Güvenli Ödeme

Tüm kredi kartlarına peşin fiyatına 6 taksit imkanı

Marka Patent Uzmanı

Markanın tanımı ve önemi nedir?

Firmanızın kullanımında bulunan ve müşteriniz karşısında ayırt edici özellikleri taşıyan, kuruluşunuzun kurumsal imajını diğer kişi ve kuruluşlara karşı açık bir şekilde ifade eden her türlü işareti “marka” olarak tanımlıyoruz.

Bunlar sözcükler, logolar, şekiller, harfler, sayılar, malların biçimi veya ambalajlarındaki, çizimler ve diğer özellikler olarak görülebilir. Veya benzer biçimde ifade edilebilirler. Baskı yoluyla yayınlanabilirler ve çoğaltılabilirler.

Kuruluşunuzun imajını taşıyan marka aslında sizin tüm yapınızı hatta şirketinizin hikayesini bile oluşturuyor. Markalar bu anlamda tüm kurumsal kimliği oluşturabiliyor. Bu yüzden markanın seçimi ve özellikle logosunun tasarımı ve sonrasında da markanın tescili de inanılmaz önemli bir süreç.

Marka, bir satıcı ya da alıcı grubunun bir ürününü, bir hizmeti belli bir şekilde bir terim ile, bir logo ile, hatta bir işaret ile tanımlayıp, işaretleyip onu koruması demek.

Marka ayrıca rakiplerinden bir ayrışma süreci olarak tanımlanır. Özellikle son çeyrek yüzyılda marka önemi çok farklı bir noktaya doğru evrildi. Artık varlıklar bu markaların üzerinden bir değerleme alıyor. Hatta maddi değerlerinden çok daha fazla değere sahip olabiliyor. Bu kadar değerli bir varlık olan markanın bu nedenden dolayı korunması da önemli bir süreç.
Eğer siz bir marka başvurusu yapacak iseniz bununla ilgili ciddi bir araştırmanın profesyonelce yapılması gerekiyor. O yüzden o markanın arkasında aldığı faaliyet alanlarının çok iyi tespit edilmesi gerekiyor.

Markanın tescil başvuru ücreti nasıl hesaplanır?

Marka tescil başvuru ücreti iki kalemden oluşmaktadır.

  1. Kurumuza ödenmesi gereken hizmet bedeli
  2. TPE’ye ödenmesi gereken harç bedeli

Bir marka başvurusu için tek seferlik ödenmesi gereken hizmet/servis ücretimiz 349TL. Her bir marka sınıfı için 250TL harç ücreti Türk Patent Kurumuna ödenmektedir.

Örn. olarak 1 sınıflı marka başvurusu yapmak istediğinizde ödemeniz gereken tutar:

  • 1 x Hizmet/Servis ücreti = 349.00TL
  • 1 x Harç ücreti = 250.00TL

Toplam Tutar: 599.00TL (KDV hariç)

Eğer bir markayı 10 sınıf altında tescil ettirmek isterseniz:

  • 1 x Hizmet/Servis ücreti = 349.00TL
  • 1 x Harç ücreti = 2500.00TL

Toplam Tutar: 2849.00TL

Bir şirket adını ticari marka olarak koruyabilir miyim?

Evet, bir şirket adı kelime işareti veya kelime/figüratif işaret olarak korunabilir. Karar, başvuru sahibinin şirket logosunun özel grafik tasarımı için marka koruması sağlamaya önem verip vermediğine veya metin öğesinin korunmasının kendisi için önemli olup olmadığına bağlıdır. İlk durumda, bir kelime/figüratif işaret istenir, ikinci durumda bir kelime işareti istenir.

Birçok marka başvuru sahibi, şirket adları için kapsamlı ticari marka koruması elde etmek amacıyla her iki ticari marka türünü yan yana kaydetme fırsatından yararlanmaktadır. Her iki markanın ortak tescili mümkün değildir. Markalar birbirlerinden bağımsız olarak tescil edilmelidir.

Marka tescil başvurusu ne kadar süre içerisinde sonuçlanır?

Marka tescil başvurunuzun sonuçlanması yaklaşık 6-7 ay sürmektedir.

Başvuru yapıldıktan sonra TPE (Türk Patent Enstitütü) tarafından önce bir benzerlik araştırması yapılır. Benzerlik araştırması sonrası markanız bültende yayınlanır ve üç (3) ay bültende farklı marka sahiplerin olası itirazlar için bekletilir. Bu süre içerisinde farklı bir marka sahibi (benzer isim vs..) tarafından herhangi bir itiraz gelmez ise tescil edilmesine karar verilir.

Bu aşamadan sonra TPE’ye tescil için bir harç ödenmesi gerekir ve markanız 10 yıllık bir süre ile resmi olarak adınıza veya firmanıza tescil edilmiş sayılır.

E-Bülten Aboneliği

Güncel kampanyalar, haberler ve duyurular almak için e-bültenimize abone olun