Let’s Encrypt mi yoksa ücretli SSL sertifika mi kullanmalıyım?

Let’s Encrypt mi yoksa ücretli SSL sertifika mı kullanmalıyım?

Ziyaretçilerinizin sitenizin güvenli olduğunu bilmeleri çok önemlidir. Güvenli Yuva Katmanı (SSL) sertifikası, sitenizi ve kullanıcılarını bilgisayar korsanlarından koruyan bir güvenlik kodudur.

Neyse ki, kullanabileceğiniz birçok farklı SSL sertifika seçeneği bulunmaktadır. Let’s Encrypt, etki alanı adı olan herkese SSL sertifikası sunan ücretsiz ve açık kaynaklı bir sertifika yetkilisidir (CA). Ücretli SSL’ler aynı temel hizmeti sunar, ancak web sitenize ek özellikler sunar.

Bu makalede, ücretli ve ücretsiz SSL hizmetleri ile karşılaştırma yapacağız ve hangisinin web siteniz için daha verimli ve uygun olduğuna karar vermenize yardımcı olacağız.

Temel bilgilerle başlayalım!

SSL Sertifikaları Neden Önemli?

SSL sertifikaları kısacası ziyaretçilerinizin sitenizle olan bağlantılarını şifrelemek anlamına gelmektedir. Bu, hem sitenizi hem de müşterilerinizi güvenlik ihlallerinden korumanıza yardımcı olur. SSL sertifikaları, daha güvenli bir internetin bel kemiği olarak işlev görür ve hassas bilgileri tüm web’de korur.

URL’leri HTTPS ile başladığından (eski standart, HTTP yerine), SSL güvenli web sitelerini kolayca tespit edebilirsiniz. Bazı tarayıcılarda, ziyaret etmenin güvenli olduğunu görebilirsiniz. Google’ın simgesi küçük bir asma kilit gibi görünüyor.

Doğal olarak, sitenizin güvenliğini artırmak her zaman iyi bir şeydir. Ancak, SSL sertifikası birkaç özel avantajla sonuçlanabilir:

  • Gelişmiş Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ve sıralaması: Daha güvenilir olması için SSL sertifikasına sahip Google arama siteleri ve Arama Motoru Sonuçları Sayfalarında (SERP’ler) daha üst sıralarda yer alma eğilimindedir.
  • Geliştirilmiş ziyaretçi güveni: SSL sertifikası ekleyerek, sitenizin aslında size veya işletmenize ait olduğunu kanıtladığından, kullanıcıların güven düzeyini yükseltir.
  • SSL sertifikaları neredeyse zorunlu hale geldi: Güvenli olmayan olarak HTTPS bağlantıları Google şimdi HTTPS bağlantısı olmayan siteleri işaretliyor. SSL, satışların kaybedilmesi anlamına gelebilir (herhangi bir sitenin trafiğinin düşmesi gibi).

Ücretli ve ücretsiz SSL sertifikalar arasında ki fark nedir?

Bir SSL Sertifikası seçerken kullanılabilecek çeşitli seçenekler vardır ve siteniz için doğru seçimi bulmak önemlidir. Bu, bir sertifika yetkilisi (CA) – sertifikanızı satın alacağınız işletmeyi seçmek anlamına gelir.

Let’s Encrypt, tamamen ücretsiz SSL sertifikaları sağladığı için piyasadaki en popüler seçeneklerden biridir.

Öte yandan, çok sayıda ücretli SSL seçeneği var. Neden ücretsiz bir SSL servisi için para ödediğinizi merak ediyor olabilirsiniz. En önemli kriterlerden birkaçına bakalım.

1. Doğrulama Seviyeleri

Aslında, sağladıkları doğrulama düzeyine göre değişen birkaç farklı SSL sertifikası vardır. Üç ana seçenek Etki Alanı Doğrulama (DV), Kuruluş Doğrulama (OV) ve Genişletilmiş Doğrulama (EV) sertifikalarıdır. Her biri bir öncekinden daha yüksek bir güvenlik seviyesi sunar ve daha kapsamlı bir sorgulama işlemi gerektirir.

Şu anda Let’s Encrypt yalnızca DV sertifikaları sunar. Bu, daha küçük ve daha kişisel siteler için geçerli olsa da, daha büyük işletme ve e-ticaret siteleri genellikle daha yüksek düzeyde bir onay gerektirir. OV ve EV sertifikalarıyla güvence altına alınan siteler, aradığımız tarayıcılarda da daha güvenli olarak gösterilir.

Diyelim ki Let’s Encrypt en zayıf seçenektir. Aslında, Facebook, Mozilla ve Google da dahil olmak üzere dünyanın en büyük şirketlerinden bazıları tarafından desteklenmektedir. Aynı zamanda, OV veya EV sertifikası istiyorsanız.

2. Destek ve Garanti

Küçük ekibinden dolayı, Let’s Encrypt teknik sorunlarla karşılaşan kullanıcılara doğrudan destek sağlayamıyor. Ancak Let’s Encrypt’in bulunan bir topluluk destek forumu sayesinde kullanıcılar birbirlerine yardımcı olabilirler.

Ücretli SSL’ler bu nedenle bir adım önde çünkü bir şeyler ters giderse sorun gidermek için destek vermekteler. Satın alınan SSL sertifikalar garanti ile birlikte sunulmaktadır. Sahte işlemlere ve diğer olası sorunlara karşı sertifikanız sigortalıdır.

Ayrıca, SSL sertifikalarının sınırlı bir ömürle birlikte geldiğine dikkat etmek önemlidir. Yenileme işlemi% 100 otomatik olmasına rağmen Let’s Encrypt SSL sertifikanın süresi 90 gün. Ücretli SSL’lerin, genellikle bir ila üç yıl arasında değişen daha uzun bir hizmet süresi vardır ve yenilemeler otomatik veya manuel olarak gerçekleştirilmektedir.

3. Fiyat

Var olmayan bir fiyat ile rekabet etmek zor. Let’s Encrypt otomasyon kullanımıyla ücretsiz SSL sertifikaları sağlamaktadır. Bu nedeniyle koşulsuz olarak Let’s Encrypt diper SSL sertifikalara göre bir adım önde.

Siteniz İçin Hangi Tip SSL Sertifikasını Seçmelisiniz?

Sonuçta, kararınız sitenizin bireysel ihtiyaçlarına ve bütçenize göre olacaktır. SSL sertifikası, işinizin bir parçası olup, daha yüksek onaylama düzeyine sahiptir. Ekstra güvenlik katmanı, potansiyel müşterileri güvence altına almak, arama motoru sıralamasından yararlanmak ve hassas kullanıcıları ve müşteri verilerini korumak istiyorsanız ücretli SSL sertifika kullanmanızı öneririz.

Öte yandan, Let’s Encrypt, özellikle yeni aramaya başladığınız küçük bloglar veya web siteleri için, özellikle de aradığınızdan emin değilseniz hoş bir seçenektir. Siteniz büyümeye başladığında, her zaman daha iyi bir seçeneğe yükseltebilirsiniz. Ayrıca, Let’s Encrypt sertifikaları tüm sunucularımızda tam olarak desteklenmektedir ve varsayılan olarak her açılan yeni bir hosting hizmeti ile otomatik olarak sunucu tarafından kurulumaktadır.

Geri Arama Talebi